לפרוסקופיה – אנדוסקופיה

מהו ניתוח 'לפרוסקופי' ומהם יתרונותיו

לדר' דודאי, פרופ' משנה לכירורגיה, מומחיות על לטיפול כל סוגי הבקעים

ד”ר משה דודאי, פרופסור משנה לכירורגיה, יוזוס ארה”ב 1995 ; מרפאת הרניה אקסלנס

בניתוח  ‘פתוח’  בשיטה השמרנית יש צורך בביצוע חתך בדופן הגוף,  חיתוך החודר לעומק כל השכבות עד שמגיעים לאזור בו צריך להתבצע הניתוח. על מנת להגיע בנוחות לאזור הניתוח המנתח נעזר בעוזר אחד או כמה בכדי להזיז הצידה אברים ולחשוף את האזור הדורש תיקון. פעולות אלו גורמות,  בלית ברירה ושלא במתכוון, לטראומה לאברים סביב האזור המנותח,  וגם למערכות גוף כלליות מרוחקות. מבחינת הגוף ההתייחסות היא כמו לכל טראומה חודרת לגוף מחבלה,  תאונה או פגיעה במתכוון.  חלק גדול מהסיבוכים שאנו מכירים לאחר ניתוחים נוצרים בשל אותה טראומה לאברים באזור הניתוח ולמערכות מרוחקות. גם ההתאוששות של מערכות הגוף מהטראומה מצריכה זמן החלמה ארוך, ולכן אשפוז וההחלמה ממושכים.

בכדי להמעיט למינימום את הטראומה הניתוחית,  הסיבוכים , זמן ההחלמה וגורמים נוספים, פותחה לפני כ 25 שנה,  בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת,  טכניקת ה’לפרוסקופיה’ – כירורגיה בהתערבות מזערית Minimal Invasive Surgery –  MIS.

בטכניקת הלפרוסקופיה  דבר ראשון לא מבצעים חתך בגוף ואין חשיפה של איברים פנימיים לאויר ולכן כמעט ואין הידבקויות בחלל הבטן וזיהומים במהלך ההחלמה (זיהומים פוסט-ניתוח הינם דבר נפוץ בשיטה השמרנית. (  מבצעים נקבים קטנים של 5-12 מ”מ ודרכם מכניסים את המצלמה והמכשירים איתם מבצעים את הניתוח . חתכים קטנים אלו לא צריכים תפירה אלא מודבקים בסוף הניתוח. הכירורג רואה על מסך את התמונה שמשודרת מהבטן ובעזרת שתי ידיו מפעיל מכשירי ניתוח שהוחדרו דרך צינורות לאזור הניתוח.  הטכניקה הלפרוסקופית נתמכת ע”י ציוד אלקטרוני , אופטי ומכני ומתקדם ומאפשרת לכירורג יתרונות שאינם קיימים בכירורגיה הפתוחה כמו לראות כמעט מכל זווית, לראות פרטים קטנים תחת הגדלה, לעבוד מכיוונים ובתנוחות משתנות ולשלב נתונים דיגיטליים חיצוניים למסך המוניטור המראה את תמונת הניתוח.

בתמונות ניראה הציוד הייעודי המגוון לצורך ביצוע ניתוח לפרוסקופי (מימין) וניתוח לפרוסקופי (משמאל)

ביצוע ניתוח לפרוסקופי
ניתוח לפרוסקופי

מאז המצאת השיטה הלפרוסקופית היא התחילה להיות מיושמת ברוב סוגי הניתוחים וברוב המקרים נמצאו והוכחו יתרונות מובהקים מול השיטה הפתוחה כשהניתוח בוצע במיומנות על ידי מומחה בתחום. היתרונות הכללים הם:

• מראה אסתטי טוב יותר אחרי הניתוח עקב חוסר צלקת
• מניעת זיהומים נרחבים בחתך ניתוחי
• מניעת בקעים גדולים באזור הצלקות ניתוחיות
• כאבים מופחתים אחרי הניתוח שלא מצריכים תרופות נרקוטיות
• זמן אשפוז קצר יותר וזמן החלמה מהיר יותר
• מעט סיבוכים במערכות הגוף הכלליות
• לא נוצרות הידבקויות היכולות לגרום לחסימות מעיים בעתיד, בעיות פוריות או מקשות על ניתוחים חוזרים
• תוצאות ניתוחיות טובות יותר במיוחד כאשר הניתוח מבוצע ע”י מומחה בעל ניסיון בלפרוסקופיה

השימוש בשיטת ניתוח לפרוסקופית פתח תקופה חדשה בכירורגיה והניתוחים הפכו למשהו הרבה פחות טראומטי וכואב  למטופל ומשפחתו,  אירוע  שעובר בצורה יותר קלה ולא מנטרל את המטופל ממעגל החיים לתקופה ממושכת. בחלק גדול מהניתוחים המנותח משתחרר לביתו כבר ביום הניתוח, למחרת,  או במקרי קיצון לאחר יומיים.  המנותח מסוגל לשוב לפעילותו הרגילה לאחר ימים בודדים.

בכדי להבטיח את היתרונות האפשריים מניתוח לפרוסקופי צריך המנותח למצוא כירורג המיומן היטב בשיטה הלפרוסקופית. לא כל כירורג,  ולא משנה כמה טוב הוא, יכול להיות בעל מיומנות גבוהה בשיטה הלפרוסקופית.  השיטה דורשת מהכירורג, מלבד מהשקעת זמן ללמידת השיטה, התמחות בביצוע הניתוחים הספציפיים , וגם נתונים אישיים ייחודיים שלא כל כירורג ניחן בהם. מהתכונות הייחודיות הנחוצות היא יכולת המוח לבנות תמונה תלת ממדית מתמונה דו ממדית ולהשלים פרטים קטנים שאינם נראים בברור בתמונת מסך המוניטור (רק כ 7% מהאנשים), יכולת קורדינציה בעבודה בשתי ידיים בו זמנית ובכיוונים הפוכים, יכולת המוח להשלמת התחושה החסרה באצבעות דרך המכשירים, יכולת טכנית ועוד.

הגישה המתקדמת היום לניתוחי כלל הבקעים היא  פיתוח של השיטה הלפרוסקופית לשיטה האנדוסקופית. בגישה הלפרוסקופית חודרים עם המצלמה לחלל הבטן ומשם פונים לכיוון המפשעות או דופן הבטן, פותחים את קרומי הבטן בכדי להגיע לאזור הניתוח ויש צורך לסגור אותם בחזרה בגמר הפעולה הכיררורגית. בגישה האנדוסקופית המתקדמת, החדירה היא עוד פחות חודרנית, לא חודרים כלל לתוך חלל הבטן ואין מגע עם אברי הבטן. לדופן הבטן יש 5 שכבות והחדירה היא אך ורק לשיכבה בה נמצא הבקע או הבעיה שיש לתקן. בתיקון של בקעים במפשעות מחדירים את המצלמה רק לשיכבה שנמצאת בין  קרומי הבטן והקיר האחורי של השרירים היכן שנמצא פתח הבקע. בטכניקה האנדוסקופית החדשה שפותחה רק בשנים האחרונות לתיקון בקעים בדופן הבטן המשולבים פעמים רבות בהפרדות שרירי הבטן, החדירה עם המצלמה היא לשיכבה שמעל לשרירים ורק במקרים מיוחדים אל השכבה שמתחת לשרירים. התקדמות זאת של הגישה האנדוסקופית לתיקון כל סוגי הבקעים בדופן הבטן והמפשעות הובילה לתוצאות משופרות מבחינת החלמה מהירה יותר ותוצאות ניתוחיות משופרות, אולם גם מאפשרת לנו לבצע ניתוחים שלא ההינו מסוגלים לבצע קודם בתוצאות טובות כל כך.

עבודות מחקר רבות מראות שכאשר הניתוח הלפרוסקופי מבוצע על ידי כירורג בעל ניסיון ומיומנות לפרוסקופית מוכחת, תוצאות הניתוח טובות יותר מאשר אצל כירורג פחות מיומן וטובות יותר מניתוחים אשר נעשים בשיטה הפתוחה המסורתית!

סקירה קצרה זו הינה חלקית  וטובה להבנה כללית בלבד ואין בה במקום פניה לבדיקה ויעוץ אצל מומחה בתחום

להזמנת תור לבדיקה ויעוץ

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

טל’ 077-2307011

לשליחת הודעה למרפאה

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

info@Hernia-Excellence.com

פקס 077-7062024

לשליחת הודעה למרפאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Call Now Buttonחייגו עכשיו 077-2307011