לפרוסקופיה – אנדוסקופיה

מהו ניתוח 'לפרוסקופי' ומהם יתרונותיו

לדר' דודאי מומחיות על לטיפול כל סוגי הבקעים

ד"ר משה דודאי, פרופסור משנה לכירורגיה, יוזוס ארה"ב 1995 ; מרפאת הרניה אקסלנס

בניתוח  'פתוח'  בשיטה השמרנית יש צורך בביצוע חתך בדופן הגוף,  חיתוך החודר לעומק כל השכבות עד שמגיעים לאזור בו צריך להתבצע הניתוח. על מנת להגיע בנוחות לאזור הניתוח המנתח נעזר בעוזר אחד או כמה בכדי להזיז הצידה אברים ולחשוף את האזור הדורש תיקון. פעולות אלו גורמות,  בלית ברירה ושלא במתכוון, לטראומה לאברים סביב האזור המנותח,  וגם למערכות גוף כלליות מרוחקות. מבחינת הגוף ההתייחסות היא כמו לכל טראומה חודרת לגוף מחבלה,  תאונה או פגיעה במתכוון.  חלק גדול מהסיבוכים שאנו מכירים לאחר ניתוחים נוצרים בשל אותה טראומה לאברים באזור הניתוח ולמערכות מרוחקות. גם ההתאוששות של מערכות הגוף מהטראומה מצריכה זמן החלמה ארוך, ולכן אשפוז וההחלמה ממושכים.

בכדי להמעיט למינימום את הטראומה הניתוחית,  הסיבוכים , זמן ההחלמה וגורמים נוספים, פותחה לפני כ 25 שנה,  בסוף שנות השמונים של המאה הקודמת,  טכניקת ה'לפרוסקופיה' – כירורגיה בהתערבות מזערית Minimal Invasive Surgery –  MIS.

בטכניקת הלפרוסקופיה  דבר ראשון לא מבצעים חתך בגוף ואין חשיפה של איברים פנימיים לאויר ולכן כמעט ואין הידבקויות בחלל הבטן וזיהומים במהלך ההחלמה (זיהומים פוסט-ניתוח הינם דבר נפוץ בשיטה השמרנית. (  מבצעים נקבים קטנים של 5-12 מ"מ ודרכם מכניסים את המצלמה והמכשירים איתם מבצעים את הניתוח . חתכים קטנים אלו לא צריכים תפירה אלא מודבקים בסוף הניתוח. הכירורג רואה על מסך את התמונה שמשודרת מהבטן ובעזרת שתי ידיו מפעיל מכשירי ניתוח שהוחדרו דרך צינורות לאזור הניתוח.  הטכניקה הלפרוסקופית נתמכת ע"י ציוד אלקטרוני , אופטי ומכני ומתקדם ומאפשרת לכירורג יתרונות שאינם קיימים בכירורגיה הפתוחה כמו לראות כמעט מכל זווית, לראות פרטים קטנים תחת הגדלה, לעבוד מכיוונים ובתנוחות משתנות ולשלב נתונים דיגיטליים חיצוניים למסך המוניטור המראה את תמונת הניתוח.

בתמונות ניראה הציוד הייעודי המגוון לצורך ביצוע ניתוח לפרוסקופי (מימין) וניתוח לפרוסקופי (משמאל)

עם השנים השיטה הלפרוסקופית יושמה כמעט לכל סוגי הניתוחים וברובם הוכחו יתרונות מובהקים מול השיטה הפתוחה במידה והניתוח מבוצע במיומנות על ידי מומחה בתחום. היתרונות הכללים הם:

• מראה אסטטי טוב יותר פוסט-ניתוח עקב חוסר צלקת
• הימנעות מזיהומים נרחבים בחתך ניתוחי
• הימנעות מבקעים גדולים בצלקות ניתוחיות
• כאבים מופחתים אחרי ניתוח שלא מצריכים תרופות נרקוטיות
• זמן אשפוז קצר וזמן החלמה מהיר
• מעט סיבוכים במערכות הגוף הכלליות
• לא נוצרות הידבקויות היכולות לגרום לחסימות מעיים בעתיד, בעיות פוריות או מקשות על ניתוחים חוזרים
• תוצאות ניתוחיות טובות יותר במיוחד כאשר הניתוח מבוצע ע"י מומחה בעל ניסיון בלפרוסקופיה

השיטה הלפרוסקופית פתחה עידן חדש בכירורגיה והפכה את הניתוח לאירוע הרבה פחות טראומתי למטופל ומשפחתו,  אירוע שאינו מנטרל ומוציא אותו ממעגל החיים לתקופה ממושכת. בחלק גדול מהניתוחים המנותח משתחרר לביתו כבר ביום הניתוח, למחרת,  או במקרי קיצון לאחר יומיים.  המנותח מסוגל לשוב לפעילותו הרגילה לאחר ימים בודדים.

בכדי להבטיח את היתרונות האפשריים מניתוח לפרוסקופי צריך המנותח למצוא כירורג המיומן היטב בשיטה הלפרוסקופית. לא כל כירורג,  ולא משנה כמה טוב הוא, יכול להיות בעל מיומנות גבוהה בשיטה הלפרוסקופית.  השיטה דורשת מהכירורג, מלבד מהשקעת זמן ללמידת השיטה, התמחות בביצוע הניתוחים הספציפיים , וגם נתונים אישיים ייחודיים שלא כל כירורג ניחן בהם. מהתכונות הייחודיות הנחוצות היא יכולת המוח לבנות תמונה תלת ממדית מתמונה דו ממדית ולהשלים פרטים קטנים שאינם נראים בברור בתמונת מסך המוניטור (רק כ 7% מהאנשים), יכולת קורדינציה בעבודה בשתי ידיים בו זמנית ובכיוונים הפוכים, יכולת המוח להשלמת התחושה החסרה באצבעות דרך המכשירים, יכולת טכנית ועוד.

עבודות מחקר רבות מראות שכאשר הניתוח הלפרוסקופי מבוצע על ידי כירורג בעל ניסיון ומיומנות לפרוסקופית מוכחת, תוצאות הניתוח טובות יותר מאשר אצל כירורג פחות מיומן וטובות יותר מניתוחים אשר נעשים בשיטה הפתוחה המסורתית!

סקירה קצרה זו הינה חלקית  וטובה להבנה כללית בלבד ואין בה במקום פניה לבדיקה ויעוץ אצל מומחה בתחום

לצפייה בשאר הסרטונים לחצו כאן

להזמנת תור לבדיקה ויעוץ

רח' לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

טל' 077-2307011

לשליחת הודעה למרפאה

רח' לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

info@Hernia-Excellence.com

פקס 077-7062024

Call Now Buttonחייגו עכשיו 077-2307011