היפרדות בטנית

ניתוח היפרדות שרירי הבטן ע"י כירורג מומחה מהטובים והמומלצים בישראל

לדר' משה דודאי, פרופ' משנה לכירורגיה, מומחיות יחודית בטיפול בהפרדות שרירי הבטן בשיטה אנדוסקופית

ניתוח אנדוסקופי ללא חתך · בהתערבות מזערית · ללא כאבים · חזרה מהירה לשגרה · ללא צלקות · החזר מביטוח פרטי

יתרונות משמעותיים בשיטה טיפול של דר' דודאי

הפרדות של שרירי הבטן בקו האמצע הינה מצב פתלוגי הגורם להפרעה בתפקוד שרירי הבטן וכן להפרעה אסתטית קשה ביותר ומערבת נשים וגברי בכל הגילאים. ההפרדות הולכת וגדלה עם הזמן ולא ניתנת לעצירה ללא טיפול.

1. הניתוחים השמרניים הפלסטיים כרוכים בטראומה של חתך נרחב ואינם מבטיחים הצלחה לאורך זמן.

2. המגמה החדשנית בעולם בארבעת השנים האחרונות היא לבצע ניתוחים לדופן הבטן בגישה אנדוסקופית של כירורגיה בהתערבות מזערית וטראומה מזערית.

כשותף למגמה זו, פיתח *פרופ’ דודאי לפני שלוש שנים ניתוח אנדוסקופי ללא חתך וטראומה כירורגת מינימלית לתיקון היפרדות של שרירי הבטן.

3. ההחלמה מהניתוח האנדוסקופי החדש קלה ומהירה, התוצאות ללא חתך טובות מאוד וכן החוזק של התיקון וחזרת תיפקוד שרירי הבטן.

ד״ר משה דודאי פרופסור משנה לכירורגיה, יוזוס, ארה”ב 1995, משמש כעורך ראשי של עיתון כירורגי בינלאומי,  חבר ביותר מעשרה איגודים כירורגיים מקצועיים ישראלים ובינלאומיים לכירורגיה, לניתוחים לפרוסקופיים ולניתוחי בקעים, כולל באיגוד לרפואת ספורט.

היה מהרופאים הראשוניםם שיימו ופיתחו את הגישה הלפרוסקופית לתיקון בקעים מפשעתיים, בקעים של לספורטאים ופציעות ספורט במפשעות והיפרדות שרירי בטן וטיפל בשיטה זו בהצלחה באלפי מטופלים.

*פרופ’ דודאי גם המציא ופיתח מכשור כירורגי לפרוסקופי לתיקון בקע ויש לו 3 פטנטים רשומים בנושא.

30 שנות ניסיון בתיקון בקע בלפרוסקופיה ואלפים רבים של מנותחים עם תוצאות מצוינות הם כרטיס הביקור של ד”ר משה דודאי

לקבלת ייעוץ מקצועי נרחב ופרטני בנושא או לקביעת תור, אנא צרו קשר עוד היום עם דר’ דודאי

תיקון הפירדות ביטנית בשיטה אנדוסקופית מזערית חדשה eELAR glue

בשנים האחרונות טיפל בהצלחה דר' דודאי בשיטה החדשה בלמעלה מ-50 מנותחים

לדר' דודאי מומחיות על לטיפול כל סוגי הבקעים

Extended Endoscopy Linea Alba Reconstruction Glue  

Nobel New approach for repair of Diastasis Rectaii –Abdominal Muscles Separation

*פרופ’ משה דודאי

הרניה אקסלנס, תל אביב

בשנים האחרונות חלו התפתחויות בטכניקות הניתוחיות המינימליות לתיקון בקעים של דופן הבטן: טבורי, אפיגסטרי, בצלקת ניתוחית-POIH וגם בנושא היפרדות שרירי הבטן.

שתי תובנות עיקריות וחשובות הובילו התפתחות זו: 

א. הפגם מהפרדות השרירים חייב להיות מתוקן בבניית לינאה אלבה (קו התפר הטבעי במרכז הבטן) חדשה ולא תפקוד דופן הבטן ייפגם והסיכוי לחזרת ההיפרדות כולל בקע יהיה גבוהה. 

ב. בכדי להקטין את כישלונות הניתוח, הנחת הרשת לחיזוק התיקון צריכה להיות צמודה ישירות לשריר מתחתיו SUBLAY או מעליו ONLAY והטכניקה הניתוחית צריכה להיות  מנימליסטית אנדוסקופית לתוך דופן הבטן בלבד.

WOLFGANG RIENPOLD מהמבורג החל העידן עם טכניקת MILOS ששילבה טכניקה פתוחה מינימלית ואנדוסקופית לגישה פרה-פריטוניאלית להנחת הרשת מתחת לשריר- SUBLAY. מיד בהמשך FERDINAND KOECKERLING מברלין הפך טכניקה פתוחה קודמת שלו לטכניקה אנדוסקופית ELAR: בנית לינאה אלבה חדשה ע”י שימוש בפסציה של שריר הרקטוס והנחת רשת על השריר החשוף ONLAY, בנוסף GUY VOELLER ממפיס ארה”ב הראה לאחרונה שטכניקה פתוחה ONLY עם שימוש בדבק ביולוגי לקיבוע הומוגני של הרשת הובילה לתוצאות מצוינות. כל סוגי הבקעים של קו האמצע מתאיים לתיקון בטכניקה זו, בוודאי היפרדות שרירים הבטן גם ללא בקעים מלווים..

היפרדות בטנית
היפרדות בטנית -איור
בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקידמית
בקע בדופן הבטן הקידמית ובקע טבורי
חשיבות תיקון הפרדות השרירים בקו האמצע:

נושא שזכה לאחרונה לבחינה מחדש ושינוי  התייחסות הוא הפרדות השרירים בקו האמצע של הבטן -(DIASTASIS RECTAII (DR, גם ללא בקעים מלווים. זאת לאחר שהיסטורית הוא נחשב למצב אסטטי ולא פתולוגי שאינו גורם להפרעה ואינו מצריך תיקון כירורגי. הפרדות שרירים הוכרה לאחרונה כבעיה רפואית מעבר לאסטטית, בשל אי תפקוד ויציבות הגב עם הופעת מתפתחת של כאבי גב ובטן והיא  מצריכה תיקון כירורגי. בעקבות זאת החלו הבטוחים הרפואיים ממנים את הניתוחים  וכן הניתוח האנדוסקופי שפתחנו.

קיימות שלוש קבוצות עיקריות ולא קטנות של אנשים הסובלים מכך וללא שלוב לבקעים: 

  1. נשים רזות לאחר הריון גדול עם עובר גדול או תאומים, המפתחות ונשארות עם בטן הריונית נפולה לאחר הלידה.
  2. נשים שעולות במשקל
  3. גברים מעל גיל 50 המפתחים כרס. 

במצבים אלו הלחץ המוגבר בתוך חלל הבטן ,מוביל להתפרקות הלינאה אלבה והפרדות של השרירים בקו האמצע. מאחר שהלינאה אלבה התפרקה, הפרדות השרירים הולכת וגדלה עם הזמן.

מסתבר שהפרדות השרירים והרס הלינאה אלבה מוביל לאי יציבות של שרירי הבטן והגב והתפתחות מספר בעיות: התפתחות של כאבי גב, מחושים באזורים שונים בבטן. ההחמרה היא קבועה, מתמשכת  ומתגברת היות והיפרדות השרירים  הולכת ומתרחבת עם הזמן. כל זה מעבר להפרעה אסטטית משמעותית שגדלה עם הזמן. הבנה זו הובילה לכך ש  DR הוכר במדינות רבות בעולם כמצב פתולוגי המצריך תיקון ניתוחי משקם או מונע. מכיוון שהפרדות שרירים הוכרה כבעיה רפואית מעבר לאסטטית ומצריכה תיקון כירורגי, הבטוחים הרפואיים החלו ממנים את הניתוח האנדוסקופי שפתחנו.

עד לאחרונה תיקון הפרדות שרירים בקו האמצע היה ניתוח אסטטי פלסטי שנהוג לכנותו “מתיחת בטן”. ניתוח זה מלווה בד”כ גם בהסרת עודפי שומן ונעשה בטכניקה פתוה עם חתך. החיסרון של טכניקה זו הוא: החלמה ממושכת וקשה, צלקת חתך ניתוחי , הפרדות חוזרת של שרירי הבטן בחלק מהמקרים היות והתיקון הוא לא כירורגי עם רשת ובטראומת ניתוח פתוח.

הייחוד שלנו 

הטכניקה הניתוחית שלנו,היא פיתוח של הטכניקה האנדוסקופית לחדירה מזערית רק לדופן הטן הפגועה עצמה ללא חתך לפתיחת הדופן החיצונית וכל ללא חדירה לחלל הבטן כמו בלפרוסקופיה. הניתוח , כל שטח השרירים שנפרדו נחשף, אם יש בקע הוא מתוקן. קן האמצע שנפתח נבנה מחדש על ידי תפירת השרירים אחד לשני בתפר מיוחד, כל אזור התפירה ושטח הפנים של השרירים מחוזק ברשת. החידוש שלנו של דבק ביולוגי לקיבוע מידי של כל שטח פני הרשת לשריר כך שלפני שהחולה מתעורר כל שטח פנים של הרשת והשרירים כבר מאוחד ומקובע– eELAR glue

 

הניתוח מבוצע ללא כל חתך בדופן הבטן וגם ללא חדירה לתוך חלל הבטן. דרך נקבים זעירים בדופן הבטן התחתונה בקו השער, מוחדרת מצלמה זעירה ומכשירים עדינים ומבוצעת הפרדה של כל שכבות השומן מעל מעטפות השרירים של דופן הבטן. הפרדה האנדוסקופית של השומן ממעטפות השרירים מבוצעת מאזור קצה עצם החזה אל מתחת לטבור. בהפרדה מופרד גם שק בקע אם קיים. מעטפת שרירי הבטן נחתכת לכל אורכה בשולי ההפרדה בכדי לאפשר הורדת מתח בסגירת השרירים.  הפתח בדופן הבטן שנוצר מהפרדות השרירים, נסגר על ידי תפירה כפולה של השוליים הפנימיים אחד לשני משני הצדדים ונוצרת לינאה אלבה חדשה וחזקה. על השרירים מונחת רשת קבועה ורכה הנספגת בחלקה עם הזמן באורך של  30ס”מ שמחוזקת מידית לשרירים בדבק ביולוגי המכסה הומוגנית את כל שטח הפנים של הרשת. הקיבוע בדבק של הרשת לשריר נותן אחיזה חזקה של כל שטח הרשת מידית לשריר, עוד קודם התעוררותו של החולה מההרדמה ולא נקודתית כמו בסיכות ותפרים, שילוב הדבק מוסיף לחוזק התיקון ולתוצאות הטובות המתקבלות. למחרת הניתוח החולה הולך לביתו ותוך ימים ספורים מתפקד חופשי.

המהלך הניתוחי קל יחסית בשל הטראומה המעטה מהחדירה המזערית. בשל כך מעט כאבים לאחר הניתוח המגיבים לתרופות ביתיות, אשפוז של יום אחד ולאחר מכן התנהלות קלה בבית. לאחר שלושה חדשים שבים לפעילות ספורטיבית.

בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקידמית
היתרונות של שיטת eELAR Glue
  1. טראומה מינימלית בגישה סגורה אנדוסקופית ללא חתך וללא חדירה לחלל הבטן עם התאוששות קלה ומהירה
  1. בנוסף לתיקון היפרדות השרירים, בניית לינאה אלבה חדשה וחזקה שנותנת חוזק לתיקון ושיקום תפקוד שרירי הבטן ודופן הבטן ואסטטית
  1. הרשת מקובעת ישירות על השריר, בעזרת דבק ביולוגי שנותן קיבוע מידי ואחיד של כל שטח הפנים של הרשת לפני שהחולה מתעורר. מצב זה מוביל לחוזק מוגבר של התיקון
  1. החלמה יחסית קלה ומהירה
  1. תוצאות אסטטיות טובות של בטן ללא צלקת. הניתוח הוא כירורגי למטרות רפואיות ולא לבעיות אסטטיות.
  1. תוצאות תפקודיות טובות של הפחתת סיבוכי ההפרדות וכן של חזרת ההפרדות.

היפרדות ביטנית אינה סבוך של הריון ובעיה אסתטית אלא בעיקר רפואית ומצריכה תיקון כירוגי בנוסף לתיקון אסתטי

*פרופ’ משה דודאי, הרניה אקסלנס

הפרדות שרירי הבטן מובילה למראה לא מחמיא אסתטי של בטן נפולה וגדולה, לעיתים ללא פרופורציה לשאר הגוף. זה בדרך כלל הנושא המטריד נשים הסובלות מכך, אולם גם גברים שרבים מהם גם כן סובלים מהבעיה. המראה הלא מחמיא הוא בהחלט בעיה, אולם מסתבר בשנים האחרונות שהוא לא הבעיה העיקרית ויש בעיות רפואיות ממשיות במצב זה.

עד לפני מספר שנים הרפואה הקלסית והכירורגיה לא התיחסו למצב זה כבעיה רפואית אלא מצב  המשקף יותר מראה לא מחמיא ולא בעיה רפואית או פונקציונלית. המינוח הרפואי שהיה שגור של Diastasis Rectaii מבטא החלשות והתרופפות שרירי הבטן ולא מצב פתלוגי, זאת לעומת המינוח העכשוי של Rectus Muscles Separation  המבטא מצב פתלוגי ברור של היפרדות שרירי הבטן.  

הפתלוגיה: שרירי הבטן הם השרירים הגדולים ביותר של הגוף ולהם תפקיד חשוב ביותר של חיבור ותמיחה של החלק העליון של הגוף, חזה כתפיים וידיים וראש, לחלק התחתון של האגן והרגליים. שרירים בגוף מחוברים בשני קצבותיהם לעצמות בכדי לצור את הפעילות שלהם, אולם בבטן צד ימין מתחבר לצד שמאל בקו האמצע של הגוף . החיבור בין שני הצדדים בקו האמצע נעשה על ידי תפר טבעי שנקרא   Linea Alba , בשל מראהו. אם תפר זה מתחיל להתרופף מסיבה כל שהיא, זה מצב המוביל להתרופפות חוזק התמיכה וההחזקה של כל המבנה של שרירי הבטן. ההתרופפות היא לא אירוע חד פעמי אלא הליך דינמי שהולך ומתפתח, ולכן ההפרדות של השרירים הימני מהשמאלי בקו האמצע הולכת וגדלה עם הזמן שחולף. מהרגע שההתרופפות הלינאה אלבה החלה היא הולכת ומתעצמת די מהר. חוסר החיבור של השרירים הגדולים של הבטן אחד לשני מוביל להפרעה בתיפקוד מבנה הבטן והתפתחות הפרעות. חוסר היציבות מוביל תחילה לכאבי גב אולם בהמשך לנזקים של עמוד השדרה עד התפתחות עקמת. התרופפות השרירים בקידמת הבטן מובילים לכאבי בטן שונים ובהמשך גם הפרעה לפעולת שרירי הנשימה. התרופפות התפר הטיביע של הלינאה אלבה מובילה גם להתפתחות בקעים כבקע טבורי ואפיגסטרי המלוים בשכיחות גבוהה היפרדות שרירי הבטן. כאשר מתחילה ההפרדות היא הולכת וגדלה וכן ההפרעות לתיפקוד שרירי הבטן והגב ומלווה בכאבים שונים, קושי בתפקוד ולבסוף הרס של כל היציבה של הגוף.

הסיבה להתרופפות הלינאה אלבה והפרדות שרירי הבטן אינה ההריון. רוב הנשים לא מפתחות בהריון הפרדות שרירי הבטן. מספר הגברים הסובלים מהפרדות שרירי הבטן אינו נמוך בהרבה מזה של הנשים והם לא היו בהריון. מדובר כנראה בחולשה מולדת של ה Linea Alba שבאה לידי ביטוי קליני לרוב כאשר חלה עלית לחץ חזקה ותמשכת כמו בהריון או בגברים המפתחים כרס. זה מצב דומה לבקעים מפשעתיים עם חולשה מולדת המתפתחת לבקע בזמן מסויים בחיים ובעיקר בזמן מאמץ. ההתיחסות להיפרדות שרירי הבטן היא למעשה כמו לבקע, למרות השוני שאין ממש חור אלה התרופפות מתקדמת, זו נטיה מולדת שכאשר מתחיל להתפתח יש לתקן אותה ולא להמתין לסיבוכים  היות והם יופיעו וזה עניין של זמן. כמו שבבקע לא ממתינים לכליאת מעי, בהיפרדות לא צריך להמתין להתפתחות היפרדות נרחבת עם כאבי גב ובטן והתחלת הרס מבנה הגב והיציבה.

ההכרה המוסדית: עד לפני מספר שנים לא הכירה הקהילה הכירורגית העולמית בהיפרדות שרירי הבטן כבעיה רפואית אלא אסתטי, רק עבודות מחקר של העשור האחרון שינו את ההבנה והגישה. תפקוד שרירי הבטן שנחקר הראה, שהתרופפות האחיזה בקו האמצע גורם להפרעה קשה ההולכת ומתגברת בתפקוד ומשפיעה גם על אברים נוספים. ההנחיות של האידוגים העולמיים לניתוחי בקעים בנושא היפרדות שרירי הבטן השתנו מהתאם, ואיתם גם של חברות ואיגודי הביטוח הרפואיים.  בנושא של הפרדות שרירים התחלתית מתחת ל 4 ס”מ, ההחלטה נותרה לשקול דעתו של הכירורג והמטופל.

הניתוח: יחד עם השינויים בהבנת הבעיה ובגישה הרפואית להפרדות שרירים, החלו להופיע גם שינויים בגישה הכירורגית. החל מעבר מניתוח פלסטי למתיחת בטן לניתוח כירורגי לתיקון תפקוד דופן הבטן. לא מוזנח לחלוטין הצורך בתיקון אסתטי  טוב , אולם בנית דופן הבטן החדשה היא כירורגית חזקה עמידה ויעילה לשנים ולא פלסטית שתחזיק לתקופה מוגבלת. הניתוחים המסורתיים הם טראומתיים בפתיחת דופן בטן נרחבת, לפרוסקופיה לא אפקטיבית לבעית ההפרדות. הגישות החדשניות הן אנדוסקופיות ללא חתך או חדירה לחלל הבטן, עם טראמה מעטה של פעולה רק בדופן הבטן עצמה היכן שיש את הפרדות השרירים. בטכניקה שפיתחתי על בסיס טכניק שהחלה בגרמניה Extended Endoscopic Hernia & Linea Alba Reconstruction Glue – eEHLARglue, נוצרים שלושה נקבים קטנים בקו השער במפשעה ודרכם מבוצע כל הניתוח. לאחר שהיפרדות השרירים מתוקנת לכל האורך בתפירה מיוחדת, אם היו בקעים גם הם תוקנו, נוצרת Linea Alba  חדשה וחזקה. כל התיקון מחוזק על ידי רשת כירורגית מיוחדת , שגם מודבקת מידית לשרירים בדבק ביולוגי. בשל הניתוח האנדוסקופי והטראומה המינימלית ללא חתכים, ההתאוששות קלה ומהירה יחסית. החולים דיווחו שתוך 5-7 ימים הם היו מסוגלים לתפקד באופן חופשי. לאחר ניתוח זה יש להשתמש בחגורת בטן למשך 3 חדשים.

לסיכום: בעית הפרדות שרירי הבטן גורמת להפרעה אסתטית אולם ביסודה היא בעיה רפואית המצריכה טיפול כירורגי טוב לפתרון תפקוד שרירי הבטן, בנוסף לטיפול בבעיה האסתטי. הגורם לבעיה אינו ההריון עצמו, שרק מחמיר ומביא לידי ביטוי חולשה מולדת של התפר הטבעי בקו האמצע שממנה סובלים גם גברים. אין צורך יותר בניתוח טראומתי של חתך נירחב בדופן הבטן, ניתן לבצע תיקון אנדוסקופי כירורגי ואסתטי טוב ללא חתך ובטראומה מינימלית.

לצפייה בשאר הסרטונים לחצו כאן

להזמנת תור לבדיקה ויעוץ

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

טל’ 077-2307011

לשליחת הודעה למרפאה

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

info@Hernia-Excellence.com

פקס 077-7062024

לשליחת הודעה למרפאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Call Now Buttonחייגו עכשיו 077-2307011