בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקדמית

ניתוח בקע בדופן הבטן הקדמית ע"י כירורג מומחה מהטובים והמומלצים בישראל

לדר' דודאי פרופ' משנה לכירורגיה, מומחיות על בטיפול בבקע בדופן הבטן הקדמית בטכניקה אנדוסקופית

ניתוח אנדוסקופי ללא חתך · בהתערבות מזערית · ללא כאבים · חזרה מהירה לשגרה · ללא צלקות · החזר מביטוח פרטי

יתרונות משמעותיים בשיטה טיפול של דר' דודאי

1. פעמים רבות בקעים טבורים או אפיגסטרים או חוזרים בדופן הבטן מלווים גם בהפרדות של שרירי הבטן הקידמית.

במקרים אלו חובה לתקן גם את הפרדות השרירים ולא, תיקון הבקע לא יחזיק מעמד ויחזור במהירות.

2. תיקון של בקע עם הפרדות שרירים בטכניק הפתוחה הוא ניתוח עם טראומה, ניתוחים והחלמה לא קלה.

תיקון לפרוסקופי לא יעיל למקרים של הפרדות שרירים.

3. המגמה החדשנית בעולם בארבעת השנים האחרונות היא לבצע ניתוחים לדופן הבטן בגישה אנדוסקופית של כירורגיה בהתערבות מיזערית וטראומה מזערית.

כשותף למגמה זו, פתח *פרופ’ דודאי לפני שלוש שנים ניתוח אנדוסקופי ללא חתך וטראומה כירורגת מינימלית לתיקון בקעים בדופן הבטן בשילוב להפרדות של שרירי הבטן.

4. התיקון האנדוסקופי ללא החתך ובטראומה מינימלית נותן החלמה קלה ומהירה.

התוצאות הכירורגיות עד כה  תוצאות טובות מאוד של הצלחה ומניעת סיבוכים.

ד״ר משה דודאי פרופסור משנה לכירורגיה, יוזוס, ארה”ב 1995, עורך ראשי של עיתון כירורגי בינלאומי, הינו חבר פעיל ביותר מעשרה איגודים כירורגיים מקצועיים ישראלים ובינלאומיים לכירורגיה, לניתוחים לפרוסקופיים ולניתוחי בקעים, כולל באיגוד לרפואת ספורט.

היה מהראשונים בעולם לפתח וליישם את הגישה הלפרוסקופית לתיקון בקעים מפשעתיים, בקעים של לספורטאים ופציעות ספורט במפשעות והיפרדות שרירי בטן וטיפל בשיטה זו בהצלחה באלפי מטופלים.

*פרופ’ דודאי הינו גם ממציא ומפתח מכשור כירורגי לפרוסקופי לתיקון בקע ורשם שלושה פטנטים עליהם.

30 שנות ניסיון בתיקון בקע בלפרוסקופיה ואלפים רבים של מנותחים עם תוצאות מצוינות הם כרטיס הביקור של ד”ר משה דודאי

לקבלת ייעוץ מקצועי נרחב ופרטני בנושא או לקביעת תור, אנא צרו קשר עוד היום עם דר’ דודאי

תיקון בקעים בדופן הבטן ובשילוב הפרדות שרירים בשיטה אנדוסקופית מזערית חדשה eEHLAR glue

בשנתיים האחרונות טיפל בהצלחה דר' דודאי בשיטה החדשה ב25 מנותחים

לדר' דודאי מומחיות על לטיפול כל סוגי הבקעים

Extended Endoscopic Hernia & Linea Alba Reconstruction Glue; Novel New approach for repair Abdominal Wall Hernias with muscles separation

דר’ משה דודאי

הרניה אקסלנס, תל אביב

בשנים האחרונות חלו התפתחויות בטכניקות הניתוחיות המינימליות לתיקון בקעים של דופן הבטן: טבורי, אפיגסטרי, בצלקת ניתוחית-POIH .

שתי תובנות עיקריות וחשובות הובילו התפתחות זו: 

א. הפגם מהפרדות השרירים חייב להיות מתוקן בבניית לינאה אלבה (קו התפר הטבעי במרכז הבטן) חדשה ולא תפקוד דופן הבטן ייפגם והסיכוי לחזרת הבקע יהיה גבוהה. 

ב. בכדי להקטין את כישלונות הניתוח, הנחת הרשת לחיזוק התיקון צריכה להיות צמודה ישירות לשריר מתחתיו SUBLAY או מעליו ONLAY והטכניקה הניתוחית צריכה להיות  מנימליסטית אנדוסקופית לתוך דופן הבטן בלבד.

WOLFGANG RIENPOLD מהמבורג החל העידן עם טכניקת MILOS ששילבה טכניקה פתוחה מינימלית ואנדוסקופית לגישה פרה-פריטוניאלית להנחת הרשת מתחת לשריר- SUBLAY. מיד בהמשך FERDINAND KOECKERLING מברלין הפך טכניקה פתוחה קודמת שלו לטכניקה אנדוסקופית ELAR: בנית לינאה אלבה חדשה ע”י שימוש בפסציה של שריר הרקטוס והנחת רשת על השריר החשוף ONLAY, בנוסף GUY VOELLER ממפיס ארה”ב הראה לאחרונה שטכניקה פתוחה ONLY עם שימוש בדבק ביולוגי לקיבוע הומוגני של הרשת הובילה לתוצאות מצוינות. כל סוגי הבקעים של קו האמצע מתאיים לתיקון בטכניקה זו, כולל POIH גדולים.

היפרדות בטנית
היפרדות בטנית
בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקידמית
בקע בדופן הבטן הקידמית ובקע טבורי
חשיבות תיקון הפרדות השרירים בקו האמצע:

נושא נוסף שזכה לאחרונה לבחינה מחדש ושינוי  התייחסות הוא הפרדות השרירים בקו האמצע של הבטן-DIASTASIS RECTAII (DR)   . זאת לאחר שהיסטורית הוא נחשב למצב אסטטי ולא פתולוגי שאינו גורם להפרעה ואינו מצריך תיקון כירורגי. הפרדות שרירים הוכרה לאחרונה כבעיה רפואית מעבר לאסטטית, בשל אי תפקוד ויציבות הגב עם הופעת מתפתחת של כאבי גב ובטן והיא  מצריכה תיקון כירורגי. בעקבות זאת החלו הבטוחים הרפואיים ממנים את הניתוחים וכן הניתוח האנדוסקופי שפתחנו.

קיימות שלוש קבוצות עיקריות של אנשים הסובלים מכך ללא שלוב לבקעים: 

  1. נשים רזות לאחר הריון עם עובר גדול או תאומים, המפתחות ונשארות עם בטן הריונית נפולה לאחר הלידה. 
  2. גברים מעל גיל 50 המפתחים כרס. 
  3. נשים שהשמינו

מסתבר שהפרדות השרירים והרס הלינאה אלבה מוביל לאי יציבות הבטן והגב, התפתחות של כאבי גב, מחושים בבטן והחמרה קבועה ומתמשכת של המצב, כל זה מעבר להפרעה האסטטית. הבנה זו הובילה לכך ש  DR הוכר במדינות רבות בעולם כמצב פתולוגי המצריך תיקון משקם או מונע. 

ההבנה החדשה ששלמות הלינאה אלבה חשובה לתפקוד תקין של שרירי הבטן והגב, הובילה לכך שתיקונים לפרוסקופיים דרך חלל הבטן של בקעים בדופן הבטן ללא קרוב השרירים הפכו לבלתי קבילים. בנוסף הסתבר שבקעים  רבים בדופן הבטן הקדמית שתוקנו ושבו וחזרו, סיבת חזרת הבקע הייתה שהפרדות השרירים שלוותה את הבקע לא תוקנה גם היא. בנוסף מתברר שלאנשים רבים שיש בקע טבורי, או בקע על טבורי אפיגסטרי, או בקע בצלקת ניתוחית יש גם הפרדות שרירים מלווה. במקרים אלו חובה לתקן גם את הפרדות השרירים המלווה אחרת יש סיכוי גבוהה ביותר שהבקע  שתוקן יתפרק וישוב ויחזור ואף יסתבך. הבנות אלו שהגיעו אליהן ממחקרים רפואיים מבוססים, מעוגנות בהנחיות הפרופסיונליות העולמיות העדכניות לניתוחי בקעים.

הייחוד שלנו 

הטכניקה הניתוחית שלנו,היא פיתוח של הטכניקה האנדוסקופית לחדירה מזערית רק לדופן הטן הפגועה עצמה ללא חתך לפתיחת הדופן החיצונית וכל ללא חדירה לחלל הבטן כמו בלפרוסקופיה. הניתוח , כל שטח השרירים שנפרדו נחשף, אם יש בקע הוא מתוקן. קן האמצע שנפתח נבנה מחדש על ידי תפירת השרירים אחד לשני בתפר מיוחד, כל אזור התפירה ושטח הפנים של השרירים מחוזק ברשת. החידוש שלנו של דבק ביולוגי לקיבוע מידי של כל שטח פני הרשת לשריר כך שלפני שהחולה מתעורר כל שטח פנים של הרשת והשרירים כבר מאוחד ומקובע– eEHLAR glue

הניתוח מבוצע ללא כל חתך בדופן הבטן וגם ללא חדירה לתוך חלל הבטן. דרך נקבים זעירים בדופן הבטן התחתונה בקו השער, מוחדרת מצלמה זעירה ומכשירים עדינים ומבוצעת הפרדה של כל שכבות השומן מעל מעטפות השרירים של דופן הבטן. הפרדה האנדוסקופית של השומן ממעטפות השרירים מבוצעת מאזור קצה עצם החזה אל מתחת לטבור. בהפרדה מופרד גם שק הבקע , המעי מוחזר לחלל הבטן והשק נסגר. מעטפת שרירי הבטן נחתכת לכל אורכה בשולי ההפרדה בכדי לאפשר הורדת מתח בסגירת השרירים.  הפתח בדופן הבטן שנוצר מהפרדות השרירים, נסגר על ידי תפירה כפולה של השוליים הפנימיים אחד לשני משני הצדדים ונוצרת לינאה אלבה חדשה וחזקה. על השרירים מונחת רשת קבועה ורכה הנספגת בחלקה עם הזמן באורך של  30ס”מ שמחוזקת מידית לשרירים בדבק ביולוגי המכסה הומוגנית את כל שטח הפנים של הרשת. הקיבוע בדבק של הרשת לשריר נותן אחיזה חזקה של כל שטח הרשת מידית לשריר, עוד קודם התעוררותו של החולה מההרדמה ולא נקודתית כמו בסיכות ותפרים, שילוב הדבק מוסיף לחוזק התיקון ולתוצאות הטובות המתקבלות. למחרת הניתוח החולה הולך לביתו ותוך ימים ספורים מתפקד חופשי.

בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקידמית

המהלך הניתוחי קל יחסית בשל הטראומה המעטה מהחדירה המזערית. בשל כך מעט כאבים לאחר הניתוח המגיבים לתרופות ביתיות, אשפוז של יום אחד ולאחר מכן התנהלות קלה בבית. לאחר שלושה חדשים שבים לפעילות ספורטיבית.

תיאור של מספר מקרים שנותחו בשיטת eEHLAR glue:

גבר בן 37, עבר תיקון בקע מפשעתי דו-צדדי ב BIL ENDOSCOPIC TEP REPAIR ובהצלחה. בנוסף סבל מבקע טבורי חוזר והפרדות שרירי הבטן שתוכנן לניתוח בשלב שני. שלושה שבועות  לאחר הניתוח הראשון עבר תיקון של הפרדות שרירים נרחבת בקו האמצע 28X8סמ ובשלוב תיקון בקע חוזר גדול בצלקת ניתוחית באזור הטבור לאחר תיקון עם רשת שנכשל. נותח בשיטeEHLAR Glue   ומהלך לאחר ניתוח טוב מאוד. בקורת לאחר כשנה, תיקון חזק וטוב של שרירי האמצע ללא בלט בישיבה, בטן שטוחה, מבצע פעילות גופנית סדירה.

גבר בן 51, סבל מבקע טבורי בולט בקוטר 3.5סמ, הפרדות שריר הבטן 6X18סמ  עם התבלטות  הבטן העליונה , כאבי גב וברום הבטן. נותח בשיטת   eEHLAR glue עם מהלך לאחר ניתוח טוב מאוד. בקורת לאחר שנה ורבע תיקון חזק וטוב של שרירי האמצע ללא בלט בישיבה, כאבי בגב חלפו, מבצע פעילות גופנית סדירה.

אישה בת 38, עברה תחילה תיקון בקע מפשעתי דו צדדי ב BIL ENDOSCOPIC TEP REPAIR בהצלחה. בנוסף סבלה מבטן הריונית לאחר הלידות ובקע טבורי גדול שתוכננו לתיקון בשלב שני. חודשיים לאחר בניתוח הראשון , נותחה לתיקון של בקע טבורי בקוטר 5סמ והיפרדות שרירים  8X20 ס”מ בטכניקתeEHLAR Glue   ומהלך לאחר ניתוח טוב מאוד. בקורת לאחר שנה וחצי תיקון חזק וטוב של שרירי האמצע, בטן שטוחה ללא בלט בישיבה, מבצעת פעילות גופנית סדירה. 

אישה בת 34 סבלה מבטן הריונית גדולה שנותרה לאחר הלידות שבל הפרדות שרירים גדולה של 20X8סמ. בנוסף בקע טבורי ועל טבורי גדולים שהתפתחו והפריעו תפקודית ואסטטית, בנוסף סבלה מכאבי גב. נותחה בשיטת eEHLAR Glue . מהלך לאחר הניתוח טוב מאוד. בביקורת שנה לאחר הניתוח בטן שטוחה וחטובה ללא בלט בישיבה והעלמות כאבי הגב.

היתרונות של שיטת eEHLAR glue:
  1. טראומה מינימלית בגישה סגורה אנדוסקופית ללא חתך וללא חדירה לחלל הבטן עם התאוששות קלה ומהירה
  1. בנוסף לתיקון הבקע, בניית לינאה אלבה חדשה וחזקה שנותנת חוזק לתיקון ושיקום תפקוד שרירי הבטן ודופן הבטן ואסטטית
  1. הרשת מקובעת ישירות על השריר, בעזרת דבק ביולוגי שנותן קיבוע מידי ואחיד של כל שטח הפנים של הרשת לפני שהחולה מתעורר. מצב זה מוביל לחוזק מוגבר של התיקון
  1. החלמה יחסית קלה ומהירה
  1. תוצאות אסטטיות טובות של בטן ללא צלקת. הניתוח הוא כירורגי למטרות רפואיות ולא לבעיות אסטטיות.
  2. תוצאות תפקודיות טובות של הפחתת חזרת ההפרדות או כל סוגי הבקעים בקו האמצע של הבטן

ד"ר משה דודאי: פתרון לבקעים בדופן הבטן בשילוב היפרדות שרירים

ד”ר משה דודאי, פרופ’ משנה לכירורגיה, יוזוס, ארה”ב 1995, ובעל למעלה מ-30 שנות ניסיון בתיקון בקע, החל לטפל בחודשים האחרונים בבעיית היפרדות שרירי הבטן בשיטה החדשנית “ELAR Glue”: מדובר בשכלול של דרך ניתוחית שפותחה בגרמניה לאחרונה, המגביר את חוזק תיקון הבקע ומקטין את הסיכוי לחזרת הבעיה בעתיד. 


 

מאת: שמעונוב ערן – אתר News1

הניתוח שפותח בשנה האחרונה ושוכלל על-ידי ד”ר משה דודאי, מספק מענה לאוכלוסיות רבות, הסובלות מהיפרדות שרירי הבטן, גם ללא בקע. למשל: נשים רבות שעוברות הריונות גדולים ונוטות להישאר עם בטן ‘הריונית’ זמן רב לאחר הלידה על-אף שהן אינן סובלות מעודף משקל, גברים בגיל העמידה המפתחים כרס, או נשים שעברו השמנה עם השנים. 

במהלך השנים, היפרדות שרירי הבטן לא נחשבה לבעיה רפואית, אלא אסתטית בלבד – ורק לאחרונה החלה הקהילה הרפואית העולמית להבין שמצב זה מוביל להפרעות תפקודיות שונות, כמו כאבי גב, מיחושים בחלק העליון של הבטן ולעתים הפרעות נשימה במהלך השינה. היפרדות השרירים הופכת לחמורה יותר, במקרה שבו ישנו בנוסף בקע טבורי, בקע מעל הטבור, או בקע שנוצר מצלקת ניתוחית בקיר הבטן. 

“במצב תקין, שרירי הבטן מחוברים באופן טבעי בקו האמצע במעין תפר שנקרא Linea Alba. במצבים מסוימים, התפר הזה נפרם, שרירי הבטן מתרחקים זה מזה ונוצר ביניהם רווח. ההתרופפות בדופן הבטן פוגעת בתפקוד שלה”, מסביר ד”ר משה דודאי. 

“עד לפני כשנתיים, הדרך לתקן את היפרדות שרירי הבטן, עם או בלי בקע, הייתה בניתוח פתוח הכולל חתך וצלקת”, מוסיף ד”ר משה דודאי. “הניתוח חייב החלמה ארוכה וקשה יחסית והותיר צלקת לא אסתטית. אם לא די בכך, היה קיים סיכון מוגבר להתפרקות התיקון וצורך לחזור עליו פעם נוספת”. 

הדרך הניתוחית החדשה שפותחה בגרמניה נקראת ELAR ובאמצעותה ניתן כיום לבצע ניתוח אנדוסקופי בחדירה מזערית, לתיקון היפרדות שרירי הבטן ולבניית ‘תפר’ חדש. בנוכחות בקע, הוא מתוקן גם כן. התיקון מחוזק באמצעות רשת כירורגית ייעודית. 

הרשת מודבקת לשרירים עוד לפני שהמטופל מתעורר. 

ד”ר משה דודאי, הכירורג היחיד שמבצע ניתוח זה בישראל, הכניס לשיטה זו שיפור: הדבקת הרשת באמצעות דבק ביולוגי, המביא להדבקת כל שטח הפנים של הרשת לשרירים. “עוד לפני שהמטופל מתעורר מהניתוח, הרשת מודבקת כולה לשרירים, והשיטה הזו מקטינה משמעותית את הסיכויים להיפרדות חוזרת של שרירי הבטן”, מציין ד”ר משה דודאי. “יתרה מזו – יש בה יתרון אסתטי גבוה והמטופלים מחלימים במהירות וחוזרים לשגרה”. 

לשיטה זו שפותחה לאחרונה חשיבות רבה במקרים של היפרדות שרירים הכוללת בקע. “מחקרים רפואיים הראו שאם מתקנים את הבקעים ללא סגירת שרירי הבטן, הסיכוי שהבקע יחזור גבוה יותר, מכיוון שהיפרדות השרירים תימשך”, מציין ד”ר דודאי. 

ד”ר משה דודאי, פרופ’ משנה לכירורגיה, יוזוס, ארה”ב 1995, ירצה בנושא בכנס הקרוב של איגוד הכירורגים הישראלי, שייערך בין 10-13 במאי 2017, בכפר בלום.

ד”ר משה דודאי, פרופ’ משנה לכירורגיה, יוזוס, ארה”ב 1995, ירצה בנושא בכנס הקרוב של איגוד הכירורגים הישראלי, שייערך בין 10-13 במאי 2017, בכפר בלום.
בקע טבורי ובקע בדופן הבטן הקידמית - הסבר

להזמנת תור לבדיקה ויעוץ

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

טל’ 077-2307011

לשליחת הודעה למרפאה

רח’ לואי פסטר 3,
גבעת אנדרומדה כניסה 11 קומה 4,
תל אביב 68036

info@Hernia-Excellence.com

פקס 077-7062024

Call Now Buttonחייגו עכשיו 077-2307011