10
מאי.

הכנס הדו שנתי הגדול של איגוד הכירורגים, מאי 2017

פרופ' דודאי מוזמן להרצות ומציג עבודות מחקר ופיתוח שלו בכנסים פרסונליים בינלאומיים.

פרופ’ דודאי העביר בכנס שתי הרצאות:

ניתוח אנדוסקופי חדשני לתיקון הפרדות שרירי הבטן המלווה בקעים בדופן הבטן, תקציר ההרצאה:

בשנתיים האחרונות חלו התפתחויות בטכניקות הניתוחיות המינימליות לתיקון בקעים של דופן הבטן. שתי תובנות עיקריות וחשובות הובילו התפתחות זו: א. הפגם מהפרדות השרירים חייב להיות מתוקן בבניית לינאה אלבה חדשה ולא תפקוד דופן הבטן ייפגם והסיכוי לחזרת הבקע יגבר. ב. בכדי להקטין את כישלונות הניתוח, הנחת הרשת צריכה להיות צמודה ישירות לשריר מתחתיו או מעליו והטכניקה הניתוחית צריכה להיות מינימליסטית אנדוסקופית. WOLFGANG RIENPOLD מהמבורג החל העידן עם טכניקת MILOS ששילבה טכניקה פתוחה מינימלית ואנדוסקופית לגישה פרה-פריטוניאלית להנחת הרשת. בהמשך  FERDINAND KOECKERLING מברלין הפך טכניקה פתוחה לאנדוסקופית ובמרכזה בנית לינאה אלבה ע”י שימוש בפסציה של הרקטוס והנחת רשת על השריר החשוף -ELAR. GUY VOLLER ממפיס הראה ששימוש בדבק ביולוגי לקיבוע הומוגני של הרשת הובילה לתוצאות מצוינות.

נושא שזכה לאחרונה להתעמקות הוא  DIASTASIS RECTAII (DR) שהיסטורית נחשב למצב לא פתולוגי אולם נמצא שמוביל לאי יציבות הבטן, כאבי גב, מחושים בבטן והחמרה מתמשכת. לאחרונה הוכר DS כמצב פתולוגי המצריך תיקון משקם או מונע.

 

הטכניקה הניתוחית שלנו היא כולה אנדוסקופית ושלוב של ELAR עם שימוש בדבק ביולוגי לקיבוע מידי של הרשת לשריר – eELAR GLUE : הניתוח מבוצע  דרך החדרת טרוקרים מעל הפוביס ודיסקציה מעל פסצית הרקטוס כלפי מעלה  וזיהוי הבקע. לאחר תיקון הבקע מבוצעת הפרדה אנדוסקופית מאזור הקסיפואיד אל מתחת לטבור. פסציית הרקטוס נחתכת לכל אורכה והשולים המדיאלים החושפים שריר, נתפרים אחד לשני ויוצרים לינאה אלבא חדשה. מונחת רשת מעל התיקון והשרירים באורך כ 26ס”מ שמחוזקת מידית בדבק ביולוגי של כל שטח הפנים של הרשת לשריר.

מתוארים שלושה מקרים שנותחו בשיטת ELAR GLUE לתיקון שלוב הפרדות שרירי האמצע עם בקע טבורי, בקע ונטרלי ו POIH.

לאחר 20 שנה של תיקון לפרוסקופי של בקעים ונטרלים ורשת IPOM וגישות ניתוחיות פתוחות  כמו ה COMPONENT SEPARATION המסיבי, החלו להופיע וריאציות עם שלובים אנדוסקופיים. הטכניקה האנדוסקופית GLUE   eELAR   היא השלב החדש והמתקדם שמאפשר לתקן בקעים ונטרלים בגישה אנדוסקופית עם כל יתרונותיה להחלמה קלה, מהירה ואסתטית. שני מרכיבים בטכניקה משפרים משמעותית התוצאות : 1, בנית לינאה אלבה חדשה וחזקה  לתיקון הפרדות השרירים 2, קיבוע בדבק של כל הרשת לשריר שנותן אחיזה חזקה של כל שטח הרשת מידית עוד קודם התעוררותו של החולה ולא נקודתית כמו בטקר ותפרים.

לינק לצפיה במצגת של ההרצאה:

     https://1drv.ms/p/s!Amya0-mngLlUg8EOQfFrBXp1LCJgWQ

בקע ספורטאים אינו בקע מפשעתי ומצריך תיקון כירורגי שונה! תקציר ההרצאה:

בקע מפשעתי הוא פגם לכל דופן המפשעה, דרכו מתבלטים אלמנטים מחלל הבטן. בקע ספורטאים   SPORTSMAN HERNIA (SH) מתרחש במפשעה ונגרם כתוצאה מנזק טראומטי  ספורטיבי שמוביל לפגם לא חודרני בדופן האחורית ובמפשעה  TRANSVERSALIA FACIA,  CONJOINT TENDON  , INGUINAL LIGAMENT. המפשעה הוא העיגון של שרירי הבטן לעצמות הפוביס וניזוק מפעילות בעיצומים גבוהים ולא מאוזנת. בשלב מתקדם נפגעים גם השרירים המעוגנים לעצמות הפוביס והן עצמן ATHLET PUBALGIA  .

השוני בין שתי הפתולוגיות הוא גם בסימפטומים והממצאים הפיזיקליים והאבחנתיים. בבקע מפשעתי אין בד”כ כאבים שקיימים כאשר יש כליאה שלמה או חלקית. בSH יש תמיד כאבים אופניים, המופיעים בתחילה בזמן הפעילות הספורטיבית אולם עם התקדמות הפציעה גם בחיי היום יום. אנשים הסובלים מבקע מפשעתי ומבצעים פעילות גופנית בעיצומים גבוהים, מפתחים בקלות גם את פציעת SH היות והמפשעות מוחלשות מפגם הבקע. 

מטרת ניתוח בקע מפשעתי הוא להחזיר את תוכן הבלט לחלל הבטן ולתקן את החור בדופן. מטרת הניתוח SH שונה, ראשית: לשחרר RELEASE את הלחץ על העצבים הכלואים ואת המתח הגבוהה שנוצר בתוך תעלת המפשעה ושנית: לחזק REINFORCE את הדופן האחורית שהתרופפה ועיגון השרירים לפוביס.  בשנת 1996 פתחנו טכניקה אנדוסקופית TEP בהתאם: RELEASE REINFORCE TECHNIQUE (RRT) . עיקרי הטכניקה הם: שחרור הידבקויות דלקתיות חריפות וכרוניות; שחרור ליפומות כלואות בפתחים אנטומיים שנפתחו מהטראומה; חיתוך הליגמנט האינגוינלי בגבול הטבעת הפנימית לשחרור העצבים הכלואים והמתח בתעלת המפשעה; הנחת רשת מאחורי הקיר האחורי והפוביס. בשנת 1998 וללא כל קשר אלינו, פתח DAIVID LLOYD מאנגליה טכניקה דומה לשלנו LLOYD RELEASE, עם שוני שהליגמנט האינגוינלי מנותק בסמוך לפוביס. את הניתוח יש להשלים בתוכנית ייעודית שפתחנו לשיקום שרירים ספורטיבי.

לאורך 20 שנה ניתחנו מאות רבות של ספורטאים עם תוצאות טובות ביותר. בשנים האחרונות מתרבים מהמקרים של אנשים שעוסקים בספורט לא פרופסיונלי כרצי מרתון, איש ברזל, רכיבת אופניים ועוד הסובלים מSH. חלק מאנשים אלו וכן ספורטאים, עוברים ניתוח כבקע מפשעתי ללא התייחסות לSH ובשל כך רבים שהגיעו אלינו נותרים עם הכאב והמגבלה ממנה סבלו קודם לניתוח. מטעה במיוחד הוא המצב בו קיים בקע מפשעתי בנוסף לSH, שללא התייחסות כירורגית למרכיב הטראומתי, המנותח יכול להישאר עם הכאב למרות שהבקע המפשעתי תוקן. כל חולה עם כאבים במפשעות עם או בלי בקע מפשעתי צריך להיות חשוד כסובל מSH ואם צריך לקבל ניתוח המיועד לSH.

לינק לצפיה במצגת של ההרצאה:

 https://1drv.ms/p/s!Amya0-mngLlUgvAvY1JYp43DJLaiBQ

לשליחת הודעה למרפאה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Call Now Buttonחייגו עכשיו 077-2307011